Leczenie ortodontyczne dorosłych

Obecnie coraz więcej dorosłych pacjentów decyduje się na leczenie ortodontyczne z powodów obecności wady zgryzu, jak również w celu przygotowania zębów do leczenia implantologiczno-protetycznego. 

Stłoczone i nakładające się zęby trudno jest wyczyścić i utrzymać w dobrym stanie. Konsekwencją tego może być próchnica, rozwój i zaostrzenie chorób przyzębia a nawet utrata zęba. Ponadto wada zgryzu może prowadzić do nieprawidłowego ścierania się zębów, utrudnień w czynności żucia, przeciążeń przyzębia, otaczających zęby, oraz zaburzeń czynnościowych stawów skroniowo-żuchwowych, jak również bólu w okolicy szyi i skroni.

Leczenie ortodontyczne osób dorosłych jest nierozłącznie powiązane z leczeniem periodontologicznym, a korzyści, wynikające z leczenia aparatem stałym w postaci prawidłowo uszeregowanych zębów, braku przeciążeń zgryzowych oraz urazowych kontaktów uszkadzających przyzębie, stanowią istotne wsparcie dla osiągnięcia zdrowych i mocnych dziąseł.

Poprzez leczenie ortodontyczne można osiągnąć poprawę estetyki twarzy oraz uzębienia. Właściwe położenie górnych zębów siecznych pozwala uzyskać odpowiednie podparcie dla górnej wargi, tym samym spowalniając tworzenie się zmarszczek oraz spłycając bruzdy nosowo-wargowe. Kompleksowe podejście do leczenia wad zgryzu zapewnia pacjentom długotrwałą radość z osiąganych efektów.

Korzyści wynikające z leczenia ortodontycznego mają charakter zdrowotny, często stanowią formę uzupełniającą leczenie interdyscyplinarne, tj. połączone z odbudową protetyczną lub leczeniem dziąseł. Jednak największą zaletą jest piękny uśmiech, którym można obdarować rodzinę, przyjaciół oraz znajomych.

Korzyści leczenia ortodontycznego dorosłych:

  • poprawa estetyki twarzy i uzębienia
  • przygotowanie do leczenia implantologicznego oraz protetycznego
  • eliminacja nieprawidłowego ścierania się zębów, przeciążeń przyzębia oraz zaburzeń czynnościowych stawów skroniowo-żuchwowych
  • poprawa stanu dziąseł oraz ułatwienie oczyszczania zębów
  • zwiększenie pewności siebie oraz uśmiech bez kompleksów