Leczenie ortodontyczne nastolatków

Wyprostowanie krzywo ustawionych zębów poprawia estetykę twarzy oraz chroni zęby przed próchnicą. Najlepszym czasem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest wiek między 12-16 rokiem życia. W tym okresie ortodontycznemu przesuwaniu zębów sprzyja potencjał wzrostowy oraz nowo wyrzynające się zęby stałe. Nastolatki często same zauważają potrzebę leczenia ortodontycznego, prostowania krzywo ustawionych zębów i jest to wyrazem zarówno dbania o swój wygląd, ale często również rosnącej świadomości w zakresie zdrowia.

 

 

Noszenie aparatów stało się zjawiskiem powszechnie akceptowanym, a wręcz panuje na to moda. Niemniej jednak musimy pamiętać, że krzywo ustawione zęby trudno jest wyczyścić, nierzadko w wyniku stłoczenia dochodzi do nieprawidłowego ścierania się zębów, rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Duże znaczenie dla symetrii oraz estetycznego profilu twarzy ma zgryz i sposób ustawienia zębów. Przy przechylonych dolnych zębach często warga dolna oraz bródka są cofnięte w profilu twarzy. Nie bez znaczenia jest również sposób ustawienia zębów dla właściwej mowy oraz rozdrabniania i przyswajania pokarmu.

Leczenie wad zgryzu u młodych, rosnących pacjentów jest bardziej przewidywalne, a ponadto rozpoczęte odpowiednio wcześnie może pozwolić uniknąć kosztownego leczenia kompleksowego lub chirurgicznego w wieku dorosłym. Reasumując, im wcześniej rozpoczniemy leczenie ortodontyczne tym lepiej. Prosto ustawione zęby to nie tylko bardziej estetyczny uśmiech ale również zdrowe i mocne zęby.