Licówki - kompedium wiedzy

Wielu z nas marzy o hollywoodzkim uśmiechu. Oglądamy zdjęcia gwiazd filmowych i podziwiamy ich równy zgryz i śnieżnobiałe, wolne od ubytków zęby. Tymczasem niemal każdy może w szybkim czasie stać się posiadaczem takiego wyglądu. Z pomocą przychodzą tu licówki.

Co to są licówki i kiedy warto je zastosować?

Licówki są cienkimi płytkami nakładanymi na zęby i na stałe do nich przytwierdzanymi, przy użyciu specjalnego kleju. W odróżnieniu od koron mocowane są wyłącznie do przedniej części – czyli lica zęba, stąd ich nazwa.

Stosuje się je w sytuacji, gdy chcemy:

  • ukryć nieestetyczne, trudne do usunięcia przebarwienia i uzyskać śnieżnobiałe zęby,
  • zniwelować brzydki kształt zębów,
  • zakryć nierówności powierzchni zębów i nieładne plomby,
  • zatuszować ułamany lub ukruszony ząb,
  • skorygować niewielkie wady zgryzu (diastema),
  • wyrównać wielkość lub/i długość zębów.

Licówki pozwalają na poprawienie wyglądu pojedynczych zębów albo ich większych partii. Zazwyczaj stosuje się je w przednim odcinku łuku zębowego – od jedynek do czwórek lub piątek. Są bezpieczne dla zdrowia i nie wywołują alergii. Nie zmieniają też smaku spożywanych napojów i potraw.

Licówki – jak długo się trzymają?

Wyróżniamy licówki porcelanowe oraz kompozytowe, jednak zdecydowanie lepiej wybrać te pierwsze. Pomimo wyższej ceny, charakteryzują się bowiem o wiele większą trwałością. Podczas gdy licówki kompozytowe należy wymieniać lub odświeżać co 2-3 lata, porcelanowe nakładki, gdy odpowiednio o nie dbamy mogą nam służyć nawet od 10-20 lat.

Dodatkowo porcelana idealnie imituje szkliwo. Jej przejrzystość i połysk są bardzo zbliżone do naturalnych zębów, tak że na pierwszy rzut oka ciężko zgadnąć, że mamy do czynienia z licówkami a nie wybielonymi i zadbanymi zębami. To co może nas zdradzić to ich perfekcyjny kształt, który często normalnymi zabiegami dentystycznymi byłby nie do uzyskania. Atutem licówek porcelanowych jest również to, że nie przebarwiają się z biegiem lat.

Jak wygląda założenie licówek?

Założenie licówek powinno być poprzedzone kontrolą stanu uzębienia i wyleczeniem wszystkich ubytków. Dodatkowo należy przeprowadzić piaskowanie i skaling, aby usunąć wszelkie osady i kamień nazębny. Czasami zalecane jest wybielenie zębów, aby możliwe było dobranie jak najjaśniejszego odcienia licówek.
Na pierwszej wizycie stomatolog ustala z pacjentem kształt i kolor „nowych” zębów. Pobiera też wycisk, przy pomocy którego tworzy się licówki tymczasowe, pozwalające ocenić, jak będą wyglądały nasze zęby po założeniu licówek. Dzięki temu można przeprowadzić ewentualną korektę, gdyby efekt różnił się od oczekiwań. Następnym etapem jest delikatne szlifowanie zębów na grubości od ok. 0,8 do 1,3 mm z przodu i z boku siecznego. Pobierany jest ostateczny wycisk i zakładane są licówki tymczasowe, które zabezpieczają oszlifowane zęby do czasu przygotowania finalnych licówek. Na ostatniej wizycie licówki mocowane są do lica zębów przy użyciu specjalnego kleju/cementu. Poszczególne etapy przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, nie są więc bolesne dla pacjenta.

Przeciwwskazania do wykonania licówek

Nie ma wielu przeciwwskazań do wykonania licówek, jednak o kilku istotnych należy wspomnieć. Tak jak pisaliśmy wcześniej, aby uniknąć problemów zęby powinny być wyleczone, wolne od kamienia i stanów zapalnych. Również duża wada zgryzu lub braki zębów powinny być skorygowane przed nałożeniem licówek.
Licówki są niewskazane w przypadku osób cierpiących na bruksizm (zgrzytanie zębami) i obgryzających paznokcie, bo może to doprowadzić do uszkodzenia lub utraty płytki.

Jak dbać o licówki?

Jeżeli chcemy, aby licówki długo nam służyły, powinniśmy przyłożyć dużą wagę do prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie możemy zapominać o szczotkowaniu zębów minimum dwa razy dziennie. Należy również stosować nici dentystyczne, szczególnie dokładnie czyszcząc przestrzenie międzyzębowe i płukać usta płynami do higieny jamy ustnej. Wskazana jest także wizyta kontrolna u dentysty raz na pół roku.

Ile kosztują licówki?

Licówki nie należą do najtańszych, jednak wynika to z dużego nakładu pracy i precyzji koniecznej przy ich wykonaniu oraz przede wszystkim trwałości. Na licówkę porcelanową musimy wydać od ok. 1300-1500 zł. Jeśli jednak podzielimy koszt założenia licówki przez lata jej użytkowania, kwota wcale nie okaże się duża. A efekt z pewnością jest tego wart.

Jesteś zainteresowany hollywoodzkim uśmiechem? Umów się na konsultację: https://www.dolinscy.pl/kontakt.html