Wszystko co warto wiedzieć o implantach

Kiedy stracimy zęba w wyniku wypadku czy choroby, najczęściej myślimy o jego uzupełnieniu ze względu na aspekt estetyczny. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia z utratą jednego z przednich zębów i ubytek jest dobrze widoczny. Jeśli pozbędziemy się zęba trzonowego często bagatelizujemy jego brak, ze względu na to, że nie zmienia to naszego wyglądu i zazwyczaj zauważalne jest dopiero przy naprawdę szerokim otwarciu ust. To jednak duży błąd. Jak najszybsze wypełnienie luki to bowiem nie tylko kwestia urody, ale również zdrowia.

Dlaczego lukę w uzębieniu trzeba uzupełnić?

Po wypadnięciu lub ekstrakcji zęba rozpoczyna się przesuwanie zębów sąsiadujących w kierunku wolnej przestrzeni. Również zęby przeciwstawne dążą do zamknięcia luki. Prowadzi to do ich przekrzywiania lub pochylenia się. Z czasem pojawiają się również kłopoty ze zgryzem. Problemów nastręcza również żucie i rozdrabnianie pokarmów, co może wpłynąć na problemy z przewodem pokarmowym.

Wracając jeszcze do kwestii estetycznych – utrata zęba to nie tylko brzydka czarna dziura w uśmiechu. W przypadku utraty większej ilości zębów z czasem można zauważyć również zmiany w rysach twarzy. Widoczne staje się zaburzenie proporcji i profilu warg, pojawiają się także dodatkowe zmarszczki mimiczne. Możemy również zacząć seplenić. Jak widać jest więc wiele powodów, dla których po ekstrakcji zęba powinniśmy jak najszybciej uzupełnić lukę. Najlepszym sposobem na to jest implant.

Czym jest implant?

Implant to wykonany z tytanu, biozgodny element, który zastępuje korzeń utraconego zęba. Ma postać śrubki, która zostaje wszczepiona w kość szczęki. Do implantu mocowana jest korona, której zadaniem jest przejęcie obowiązków utraconego zęba oraz nie mniej istotny efekt estetyczny. Implant i korona są tak przygotowywane, aby do złudzenia przypominać naturalne uzębienie, a rodzaj i rozmiary implantu dobierane są indywidualnie do pacjenta.

Dlaczego warto zastosować implant?

Tak jak wspominaliśmy implant wraz z koroną to najlepszy sposób na rekonstrukcję zęba. Perfekcyjnie imituje naturalny ząb, nie tylko jeśli chodzi o walory estetyczne. Jest bardzo wytrzymały i zapewnia stabilność koronie, dzięki czemu tak odtworzony ząb pozwala na jedzenie wszystkich pokarmów, zapobiega seplenieniu i przemieszczaniu sąsiadujących zębów. Przewagą implantów nad mostami protetycznymi jest to, że nie wymagają one szlifowania sąsiadujących zębów. Ich dużym atutem jest też trwałość – implant może nam służyć nawet kilkadziesiąt lat. Wszystko to wpływa na poprawę samooceny i komfortu życia pacjenta.

Jak wygląda wszczepienie implantu i odbudowa zęba?

To kiedy można wszczepić implant zależy od przypadku. Odbywa się to albo natychmiastowo po ekstrakcji albo po kilkunastu tygodniach gojenia kości. Nie warto z tym zwlekać ponieważ optymalny czas wszczepienia implantu wynosi do 4 miesięcy po usunięciu lub utracie zęba. W przypadku dłuższego okresu może dojść do zaniku kości, w której ząb się znajdował i konieczna będzie jej rekonstrukcja. Wiąże się to zarówno z wydłużeniem czasu leczenia, jak i wyższymi kosztami.

Zabieg poprzedzony jest szczegółową diagnostyką przy użyciu aparatu tomograficznego CBTC o niskiej dawce promieniowania i wysokiej rozdzielczości oraz nowoczesnego aparatu RTG do wykonania zdjęcia panoramicznego. Pozwala to precyzyjnie dobrać implant i koronę do zgryzu i osiągnąć satysfakcjonujący pacjenta efekt.

Wprowadzenie implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg jest bezbolesny i w przypadku wstawienia jednego implantu zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami. Jeżeli jednocześnie wszczepianych jest kilka implantów i konieczna jest odbudowa kości, to po przeprowadzeniu zabiegu może pojawić się obrzęk lub utrzymujący się 2-3 dni ból, który jednak można uśmierzyć odpowiednimi lekami.

Czas potrzebny do wygojenia i integracji z kością uzależniony jest zarówno od techniki i wykorzystanych materiałów, jak i od zdrowia pacjenta i przestrzegania przez niego odpowiednich zaleceń. Zazwyczaj odbudowa zęba czyli zastosowanie korony możliwe jest po ok. 3-4 miesiącach od implantacji. Do tego czasu mocowana jest korona tymczasowa, która ma głównie walory estetyczne i ma za zadanie imitować tylko wygląd zęba, a nie jego wszystkie funkcje.

Jak dbać o implanty?

O implanty należy dbać podobnie jak o naturalne zęby. Wymagają więc dobrej higieny jamy ustnej – stosowania nici dentystycznych oraz dokładnego szczotkowania zębów. Warto przynajmniej raz na pół roku wykonywać przegląd dentystyczny, przy okazji którego stomatolog oceni stan całej jamy ustnej i naszych implantów i koron. Wskazane jest także regularne poddawanie się zabiegowi higienizacji. Dzięki temu implanty będą nam służyły długo i bez komplikacji.

Ile kosztuje implant?

Koszt wszczepienia implantu w Gabinecie Stomatologicznym Dolińscy łącznie z wykonaniem RTG i tomografii komputerowej wynosi od 2000-3000 zł. Korona tymczasowa zamocowana do czasu wygojenia się kości wiąże się z wydatkiem w wysokości 150-500 zł. Natomiast odbudowa zęba przy użyciu korony ceramicznej kosztuje 2000 zł.

Interesuje Cię zabieg wszczepienia implantu lub inne usługi stomatologiczne? Skontaktuj się z nami: https://www.dolinscy.pl/kontakt.html